W okolicy

Aby obalić mit, że nic się nie dzieje w okolicy pierwsze  miejsce o którym można powiedzieć CUDEŃKO:

SKANSEN W KOLBUSZOWEJ:

Sansen, pięknie położony na obrzeżu miasta Kolbuszowa, zaprasza gości turystów do obejrzenia zbiorów. Zgromadzone tu eksponaty pochodzą z terenów dawnej Puszczy Sandomierskiej w widłach Wisły i Sanu oraz dorzecza Wisłoka, zamieszkałych przez ludność dwu grup etnograficznych: Lasowiaków i Rzeszowiaków. Na ponad 25 ha terenu, częściowo porośniętego lasem i zagajnikami, znajduje się ponad 40 dużych obiektów architektury wiejskiej oraz wiele mniejszych. Oprócz zabudowań otoczonych ogródkami przydomowymi i zielenią, zbiory skansenu obejmują sprzęty, narzędzia i przedmioty służące mieszkańcom do pracy i codziennego życia w zagrodzie. Do ciekawych budowli należą: zespół wiatraków, młyn wodny oraz budynki szkoły i karczmy wiejskiej. Ekspozycja muzealna jest ciągle powiększana o nowe obiekty i przedmioty sztuki ludowej zwiększając wartość etnograficzną i turystyczną miasta.


Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej
36-100 Kolbuszowa
ul. Kościuszki 6
tel. 17 227 12 96

Park Etnograficzny
36-100 Kolbuszowa
ul. Wolska 36
tel. 17 227 10 71

http://www.muzeum.kolbuszowa.pl
mkl@pro.onet.pl

Muzeum czynne:
od 15 kwietnia do 15 października
poniedziałek - piątek - 9.00 - 17.00
w soboty, niedziele i święta skansen jest czynny od 10.00 do 19:00

od 16 października do 14 kwietnia: codziennie – 9.00 – 15.00
Aktualny cennik 2010:
Normalny – 8 zł
Ulgowy – 5 zł
Opłata za fotografowanie i filmowanie – BRAK
Przewodnik 35 zł
Opłata za przygotowanie ogniska 25 zł

Wstęp wolny:
poniedziałek
/źródło strony - skansen Kolbuszowa/
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Huta Komorowska - Muzeum w Dworze Kozłowieckich


25 września 2011 odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Ks. Kardynała Adama Kozłowieckiego-Misjonarza Afryki.
A.Kozłowiecki urodził się 1 kwietnia 1911 w Hucie Komorowskiej.Nauki pobierał u Jezuitów w Zakładzie Naukowo-Wychowawczym św. Józefa w Chyrowie,w latach 1921-1925 oraz w Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu w latach 1926-1929. 30 lipca 1929 wstąpił do zakonu jezuitów.W listopadzie 1939 roku aresztowany przez gestapo i do kwietnia 1945 przebywa w Auschwitz i Dachau.Po wyzwoleniu wyjeżdża na misję jezuicką do Zambii.Pracy misyjnej poświęcił wszystkie pozostałe lata doczekując się stanowiska pierwszego arcybiskupa metropolitę Lusaki oraz godności kardynalskiej.
Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ
Otwarte od 8.00 – 16.00
Dla zwiedzających od 10.00 – 16.00
W poniedziałki muzeum nieczynne;
w środy muzeum nieczynne dla zwiedzających:
wtorki, czwartki, piątki, soboty, niedziele
Kontakt dla grup zorganizowanych i osób indywidualnych: muzeum@cardinalekozlowiecki.pl
tel. 691 943 300 665 018 777 794 901 724

Wstęp wolny
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Baranów Sandomierski  - Zamek

Nad środkową Wisłą, pełnym blaskiem lśni perła polskiej architektury...
XVI w. Zamek w Baranowie Sandomierskim.
Otoczony 14-ha parkiem, wraz z przyległym Hotelem Zamkowym *** urzekająco wpisuje się w pejzaż nadwiślańskich równin. Dawna siedziba rodu Leszczyńskich nazywana jest też "Małym Wawelem".

Zamek w Baranowie Sandomierskim to światowej klasy zabytek, który od lat przyciąga zwiedzających, amatorów atrakcyjnego wypoczynku, jak i biznesmenów poszukujących ciekawego miejsca na zorganizowanie szkoleń, konferencji czy kameralnych spotkań.

Na Gości oprócz historycznych wnętrz, pięknej architektury, doskonałej kuchni czekają tu również stylowe, eleganckie apartamenty. Jest to idealne miejsce na wypoczynek i przeżycie miłych i niezapomnianych chwil...

Zamek został wzniesiony pod koniec XVI wieku, w miejscu średniowiecznego, obronnego dworu rycerskiego. W XV wieku, dwór baranowski należał do szlacheckiej rodziny Baranowskich. Na przełomie XV/XVI wieku, właścicielem Baranowa został wielkopolski ród Górków.

W 1569 roku, Stanisław Górka sprzedał dobra baranowskie Rafałowi Leszczyńskiemu. Wspaniałą architekturę Zamku ukształtowaną na wzór królewskiego Wawelu "Mały Wawel" zawdzięczamy najprawdopodobniej włoskiemu architektowi i rzeźbiarzowi Santi Gucci’emu. Ostatnim właścicielem Zamku z rodu Leszczyńskich był Rafał X, którego syn-Stanisław Leszczyński był królem Polski.

Zamek w Baranowie Sandomierskim przechodził kolejno w posiadanie rodzin: Wiśniowieckich, Lubomirskich, Sanguszków, Małachowskich, Potockich, Krasickich i Dolańskich...
....................................................................................................................................................................